Akcije

• Milica

Član
    9 aprila, 2022 u 2:00 pm

offline akcija- radionica za mlade edukativnog karaktera u trajanju od nekoliko sati; želela bih da to bude kombinacija toga da mi nešto ispričamo i da u sve bude uključena diskusija sa mladima, a možda i neki timski rad na tome

online akcija- ovakva radionica koju sam gore opisala bi mogla da se sprovede i onlajn; druga ideja mi je online razgovor koji bi drugi mogli da slušaju i na kraju postave pitanja gde bih dovela par devojaka ili žena koje su aktivistkinje i u ovoj oblasti rodne ravnopravnosti i koje su inspirativne i gde bi više govorile neke svoje stavove o gorućim problemima, dale neke preporuke za dalju edukaciju u vidu filmova, knjiga… i možda inspirisale nekog da se aktivira i u ovoj oblasti

sve ovo bi pratila onlajn kampanja sa ciljem promocije

• Branislava

Član
    10 aprila, 2022 u 8:36 pm

Želela bih da sa osobama sličnim mojim interesovanjima osmislim online akciju. Tu bi svako od nas govorio o temi za koju se odlučimo, u pozadini bi išla neka prezentacija i učesnici bi mogli da postavljaju pitanja u toku ili na samom kraju predavanja. Na instagramu bi mogli objaviti tačan datum i vreme i opciju pitanja gde se i u napred mogu postaviti pitanja na zadatu temu. Mislim da bi meni više legla online radionica jer sam veliiki tremaroš. Što se tiče ofline radione, mislim da bi isto jedna grupa ljudi mogla da je održi u napred određenom terminu. Postavljali bi plakate koje unapred osmislimo i odštampamo, da bi se više ljudi uputilo na datu lokaciju, datum i vreme, kao i putem društvenih mreža. 🙂

• Branislava

Član
      10 aprila, 2022 u 8:44 pm

Upravo mi je palo na pamet. Mogu se unapred osmisliti pitanja koje ćemo na kraju postavljati učesnicima, kao malu proveru znanja, da vide koliko su novih stvari zapamtili i naučili. 🙂

• Uroš

Član
        10 aprila, 2022 u 10:40 pm

Odlična ideja! 🙂

• Branislava

Član
          11 aprila, 2022 u 11:29 am

Hvala! 🙂

• Anđela

Član
    10 aprila, 2022 u 8:49 pm

Offline : Izrada i štampanje plakata koji bi bili zalepljeni na radnim mestima

Online : Internet stranica ili profil s 3 video prezentacije, brojevima i adresama za pomoć i podršku

• Marija

Član
    10 aprila, 2022 u 10:28 pm

Onlajn akciju zamišljam kao kreiranje digitalnog vodiča o značaju korišćenja rodno senzitivnog jezika i politički korektnog izveštavanja, uz smernice za njihovo primenjivanje i primere dobre i loše prakse.

Oflajn akcija bi bila sprovođenje edukacija budućih novinarki i novinara na ovu temu putem radionica.

• Uroš

Član
    10 aprila, 2022 u 10:39 pm

Što se tiče offline akcije, složio bih se s ostalim učesnicama da to bude ili neko lepljenje plakata ili edukativna radionica s mladima koja bi imala i elemente timskog rada i razgovor. Što se tiče online akcije, čini mi se da bih nju radije sproveo i da bi bila slična nečemu što sam ranije održao – razgovor, ili predavanje, osobe ili osoba koje su stručne i iskusne u tom polju istraživanja i rada.

• Tamara

Član
    11 aprila, 2022 u 12:38 am

1. pedofili po skolama online; – da se otvori instagram/fb profil gde cemo objavljivati imena pedofila po skolama a offline da se protestuje u skoli ili da vandalizujemo zgradu skole sa natpisima ovde radi pedofil mislim da ce imati vecu medijsku paznju

2. seksualizacija(mada tu moze da spada i seksualno uznemiravanje); napravimo video materijle od serija/filmova gde pokazuju kako ne trebaju da se ponasaju muskaraci prema zenama i nakon toga ide diskusiju sa ucesnicima radionice a na kraju pustimo video materijal kako se zastititi i sta uraditi u takvim situacijama. offline- radionica ce biti uzivo a online-moze preko zoom platforme

3. Nasilje prema zenama; online- napravimo video materijal kako prepoznati svaki vid nasilja tj. materijal o edukaciji o nasilju, bilo bi dobro da zene koje su prozivele nasilje imaju diskusiju sa ucesnicima posle prvog video materijala, i posle ide novi video materijal o bzbednosti, sigurnim kucama, kako pobeci, gde pronadji podrsku. Opet moze offline i online

4. Pedofilija po drustvenim mrezama; edukacija roditelja i dece je veoma vazna kao i prijavljivanje predatora u policiji

• Tamara

Član
      12 aprila, 2022 u 1:52 pm

Jako jako važna tema! Mnogo mi se svidja 4. akcija. Mnogo dece svakodnevno postaju žrtve pedofilije (posebno preko interneta) a da toga nisu ni svesni. A roditelji takodje često ne znaju mnogo o ovoj temi i deci samo kažu “ne pričaj sa nepoznatima” bez da se više udubljuju u razloge.

• Tamara

Član
    12 aprila, 2022 u 1:49 pm

online akcija: platforma (sajt, insta stranica..) slična stranicama @kritički ili @posasti.novinarstva koja će objavljivati problematične načine na koje se žene svakodnevno predstavljaju i zatim secirati tako da pratioci mogu da vide zašto su problematični.

offline akcija: okrugli sto gde bismo pozvali nekoliko stručnjakinja ili stručnjaka po pitanju filma ili glume uopšteno gde bi se diskutovala reprezentacija žena u trenutnim “trendi” filmovima i serijama. Takođe bi mogla da se i pokrene tema kako se glumice osećaju kada treba da reprezentuju ženske likove koji su njima dodeljeni. Publika bi mogla da postavlja pitanja i stekne novo znanje o tome kako bi to ženski lik trebao da se piše a da ne pridodaje već postojećim stereotipima i stigmatizaciji.

• Una

Član
    12 aprila, 2022 u 3:02 pm

Offline akcija: deljenje letaka, radionice (tim bi činili volonteri, osobe koje bi se prethodno obučili kako držati radionice i šta je digitalno nasilje. Neki bi imali zadatak da pišu i traže relevantne informacije za letke, da dele i kače letke a radionice bi neki smišljali materijal a neki išli na teren tj. škole. Vremensko trajanje ovoga bi bilo nekih mesec dana od septembra kad će možda deca krenuti uživo u školu).

Online akcija: kurs, društvene mreže (tim bi činili volonteri, osobe koje bi osmislile kurs, ko bi ga napravio online, osoba zadužena za traženje informacija, osoba koja bi održavala društvene mreže. Vremensko trajanje kursa može biti isto mesec dana, a društvene mreže kao dugoročnija akcija.)

• Una

Član
      12 aprila, 2022 u 3:22 pm

Dodala bih i da su za online akcije odlični influenseri jer su se i oni sigurno susreli sa digitalnim nasiljem.

• Marija

Član
        12 aprila, 2022 u 10:02 pm

Dopada mi se ideja jako, pogotovo to da se angažuju relevantni influenseri. U poslednje vreme se svakako dosta govori o toj društvenoj odgovornosti influensera na društvenim mrežama, jer ipak imaju ogroman uticaj na mlađe generacije.

• Lidija

Član
    12 aprila, 2022 u 3:52 pm

Sprovela bih online akciju. Ukoliko uslovi dozvole, na fakultetu bih za predmet koji se zove ,, Sociologija odnosa među polovima” uključila studente u diskusiju o značaju seksualnog obrazovanja u školama. Mislim da bi ta radionica izgledala interaktivno, gde bih ja njih upoznala svakako sa osnovnim pojmovima koji uključuju i seksualno obrazovanje i pol, rod, rodnu ravnopravnost (iako verujem da je većina sa tim upoznata) a potom bih kroz neki vid radioničarskog rada uključila njih u diskusiju o seksualnom obrazovanju i predstavila im kako je moguće da se dela u okviru ove ideje. Ukoliko su zaineresovani za ovu temu, ponudila bih im da možda odradimo i fokus grupni intervju na ovu temu sa predstavnicima nekih škola.

Offline akcija: Razgovor na meetu o ovoj temama sa kolegama društveno- humanističkih nauka sa Filozofskog fakulteta u Nišu. Upoznavanje sa stanjem u Srbiji kada je reč o seksualnom obrazovanju.

• Ovaj odgovor je pre 7 Meseci, 2 nedelje izmenio/la  Lidija.
  • Milica

Član
    13 aprila, 2022 u 11:52 am

offline akcija – okrugli sto na temu prisusutva seksualnog uznemiravanja na fakultetima u kojoj bi učestvovali: moderator, profesorke/profesori sa dva ili više fakulteta, stručnjakinja/stručnjak iz date oblasti i publika
    online akcija – online kampanja koja bi pratila ovu temu (promocija sos kontakata, pozivanje na poštovanje/formiranje pravilnika, ankete, intervjui i sl.)

• Danica

Član
    13 aprila, 2022 u 2:56 pm

Offline akcija: Mislim da bi tu okrugli sto bio najbolje rešenje. Pozvala bih zastupnike/ce Ministarstva prosvete, prosvetne radnike/ce, pedagoge i pedagoškinje, neko udruženje mladih, ginekološkinju, roditelje i možda još neke relevantne grupe. Oni bi tu imali priliku da svako iz svoje perspektive priča o značaju seksualnog obrazovanja i o posledicama koje nepostojanje istog oni primećuju. Razgovarali bi i koje su to institucionalne prepreke koje se moraju premostiti da bi se takvo obrazovanje uvelo u školski sistem.

Online akcija: Na društvenim mrežama bih otklanjala sve predrasude o seksu koje mladi imaju (npr u onoj emisiji na Pinku gde žena kaže da može da zatrudni samo ako je na stomaku!?!?).