RODNA RAVNOPRAVNOST IZ FILOZOFSKOG UGLA

Šta je “Rodna ravnopravnost iz filozofskog ugla” i zašto je važna?

Filozofija dovodi u pitanje zatečeno društvo i sve očevidne istine koje prihvatamo bez preispitivanja. Filozofirati, znači kritički prići propitivanju sveta i našeg mesta u svetu – upravo zbog ove prirode filozofskog mišljenja tema rodne ravnopravnosti dobija na dubini i širini, jer svaki segment našeg društva je bitan u borbi za ravnopravnost.

,,Rodna ravnopravnost iz filozofskog ugla” je edukativni program koji ima za cilj da osnaži mlade da otvoreno i kritički pristupaju rodnoj ravnopravnosti u našem društvu. Cilj nam je da kreiramo prostor u kom će mladi preispitati svoje predrasude i vrednosti vezane za rodnu ravnopravnost i razviti veštine kritičkog promišljanja, argumentovanja i izražavanja stavova.

Kome je namenjena “Rodna ravnopravnost iz filozofskog ugla”?

„Rodna ravnopravnost iz filozofskog ugla” je namenjena svim mladima koji žele da se upoznaju sa filozofskim načinom promišljanja. Stepen upoznatosti sa filozofijom ne predstavlja prepreku za učestvovanje na ovom programu. Otvoren za sve, sa što različitijim interesovanjima i znanjima – jer svaka nova perspektiva obogaćuje diskusiju i proces učenja. Naime, on je osmišljen tako da kroz vežbe i primere, na konkretan i praktičan način razvija filozofsko promišljanje i kritičko prilaženje problemima kod svih učesnika i učesnica.

Koju promenu želimo da napravimo?

Želimo da mlade osnažimo da kritički prilaze problemu rodne ravnopravnosti u našem društvu. Ovim treningom želimo da testiramo program i pokrenemo seriju edukacija koje će imati za cilj da uvedu kritičko promišljanje predrasuda i uverenja u šire društvo.

Šta smo do sada uradili/e?

Prvi trening u okviru programa „Rodna ravnopravnost iz filozofskog ugla” organizujemo 22. i 23. marta, od 10h do 17h, u Novom Sadu u prostorijama Omladinskog saveza udruženja “OPENS” (Bulevar Despota Stefana 5, Novi Sad).

Ovaj trening će iz filozofske perspektive, kroz osam sesija, obraditi teme rodne ravnopravnosti, solidarnosti, društvenih struktura, medija i ostalih aktera u društvu. Prvog dana, fokus će biti na vežbanju veština kritičkog promišljanja i analiziranja trenutnog stanja stvari, kroz razmatranje trenutne društvene situacije, društvenih vrednosti i ulozi filozofije u društvu. S druge strane, drugog dana, oštrica kritičkog mišljenja bića usmerena ka argumentovanju i promišljanju u kakvom društvu želimo da živimo.

Trening  će sprovesti doc. dr. Nevena Jevtić i Đorđe Bengin. Nevena Jevtić je profesor docent na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, u svom istraživačkom radu bavila se političkom filozofijom, marksizmom, kritičkom filozofijom i filozofijom za decu. Đorđe Bengin je student na master studijama iz filozofije , polje njegovih istraživanja su problem samosvesti i intersubjektivnosti, dekolonijalizam, psihoanaliza, kritička filozofija. Pored filozofije Đorđe se bavio socijalnom pedagogijom i edukacijom na teme medijske pismenosti, rodne ravnopravnosti, interkulturalnosti, aktivizma i liderstva mladih.

Ko su partneri i donatori?

„Rodna ravnopravnost iz filozofskog ugla” je nastala u okviru pedagoške prakse na Odseku za filozofiju, a u saradnji Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i organizacije IRIDA.

Uključi se!

Želiš da se nam se pridružiš na ovom projektu?

Uključi se i popuni kratku formu!