Održana turistička šetnja “Putevima žena”

U petak, 15. jula, okupili/e smo se sa građanima i građankama u Jevrejskoj ulici, kod Sinagoge, u Novom Sadu. U ulici gde je vodila svoju radnju prehrambene robe, pričali/e smo o prvoj ženi na našim prostorima koja se još u 19. veku uspešno bavila preduzetništvom, Juditi Horovic.

Započeli/e smo rutu biografijom ove značajne žene, koju smo ne slučajno odabrali/e da bude lice aplikacije “Putevima žena” (Google/IOS store). Judita Horovic je kršila tradicionalne norme na više polja. Pored bavljenja preduzetništvom, što je bilo zabranjeno ženama u vremenu u kom je živela, ona se takođe nikada nije udala. Ne postoji nijedna fotografije ove žene koja je činila presedan, te smo je prepoznali/e kao predstavnicu svih žena koje su davale značajan doprinos društvu, nauci, a istorija ih je zaboravila.

Nakon uvoda kojim smo dodatno probudili/e svest o važnosti ove šetnje, kao i kreiranja aplikacije kojima ukazujemo na žensku istoriju Novog Sada i šire, pošli/e smo do Futoške 6, gde je preminula Savka Subotić, jedna od prvih feministkinja u Vojvodini, žena koja se zalagala za obrazovanje devojčica i devojaka.

Izvor: IRIDA

Na dve lokacije, u Jovinoj i Dunavskoj ulici, pričali/e smo o Milici Tomić, koja je upamćena uglavnom kao ćerka Svetozara Miletića i supruga Jaše Tomića, a upravo je ona bila u grupi koja se izborila za pravo glasa žena, vodila prvi časopis za žene u kom je ohrabrivala njihovu emancipaciju i uključivanje u politiku, itd.

U ulici Nikole Pašića, imali/e smo priliku da vidimo ulaz u zgradu u kojoj je živela dobrotvorka Dafina Natošević, koji je u lošem stanju i bez ikakve spomen ploče. Nakon predstavljanja Nanine priče, produžili/e smo do Trga Marije Trandafil.

Neke od prolaznika/ca je priča zainteresovala, pa su stajali da nas saslušaju i čak nastavljali/e sa nama putanju.

Mnogi/e od nas znaju za Trg Marije Trandafil, pa bi se reklo da i nije sve toliko sivo, ali koliko smo zapravo upoznati/e sa pričom žene koja se nalazi iza imena trga? Marija je osnovala sirotište u Novom Sadu, a to je samo jedan deo njenog humanitarnog rada.

Izvor: IRIDA

Šetnju smo završili/e u Kisačkoj ulici, ispred kuće Mileve Marić, koja je takođe najupamćenija po tome što je bila supruga Alberta Ajnštajna, a zapravo je njen doprinos nauci mnogo veći nego što joj se priznaje. Naši saputnici i saputnice su podelili/e koliko im je šetnja bila korisna, ali i zabavna i prepoznali/e važnost pričanja o ovim ženama, kao i inicijative za obeležavanjem mesta koja su značajna za njihov život i rad, na čemu trenutno radimo u saradnji sa Gradom Novim Sadom.

Projekat „Putevima žena“ sprovodi se uz finansijsku podršku zajedničkog projekta između Evropske unije i ”Centra Sever – Jug“, Saveta Evrope u okviru projekta “ILEGEND II: Intercultural Learning Exchange through Global Education, Networking and Dialogue”. Projekat je podržan i od strane CRTA i Švedske agencije za međunarodni razvoj (Sida) u okviru Programa razvojne komunikacijske podrške za organizacije civilnog društva.