U utorak, 05.12.2023. u Kulturnom centru Zrenjanina održana je promocija zbirke kratkih priča “I ovo je nasilje”.

Zbirka “I ovo je nasilje” je nastala u sklopu istoimenog projekta, gde je mladim autorima/kama pružena prilika da prođu kroz kurs o psihičkom nasilju i pisanju kratkih priča i uz mentorsku podršku IRIDE i dramaturškinje, napišu kratke priče na temu psihičkog nasilja, sa namerom da se podigne svest o psihičkom nasilju i pomogne prepoznavanju različitih oblika u kojima se ono javlja.
Ova zbirka predstavlja kreativan izraz mladih autora/ki o važnosti prepoznavanja i suzbijanja psihičkog nasilja. Projekat “I ovo je nasilje” pokazuje važnost edukacije i umetničkog izraza u borbi protiv psihičkog nasilja i naglašava ulogu umetnosti u izgradnji poštovanja i razumevanja u društvu.
Zbirka “I ovo je nasilje” se sastoji od 19 kratkih priča mladih autora/ki koje prikazuju različite scenarije psihičkog nasilja.

U uvodnom delu događaja nam se obratila Isidora Paklar, jedna od osnivačica i aktivistkinja iz organizacije IRIDA, istakla je ozbiljnost teme psihičkog nasilja, ukazujući na različite načine na koje se psihičko nasilje može ispoljiti i objasnila je da je značajan problem to što ono često ostaje neprimećeno. Takođe je naglasila značaj ove teme i u kontekstu femicida, koji je najekstremniji oblik rodno zasnovanog nasilja, a kome često prethodi dugotrajno psihičko i fizičko nasilje. Od početka godine do sada u Srbiji je 28 žena ubijeno u femicidu. Zbog toga je važna inicijativa organizacija koje se bave zaštitom žena (među kojima je i IRIDA) da se ovom problemu pristupi sistemski, uz uspostavljanje tela koje bi se bavilo femicidom i definisanje femicida kao posebnog krivičnog dela.
Zatim smo gledali/e dramsku izvedbu “Tragovi” inspirisanu kratkim pričama iz zbirke “I ovo je nasilje”. Dramsku izvedbu je izveo CEKOM – Centar za kreativno odrastanje i multikulturalnu saradnju. Svaki pokret, reči i izrazi lica mladih glumaca/ica doprineli su stvaranju doživljaja koji je omogućio bolje razumevanje kratkih priča i teme psihičkog nasilja.

Publika je prvo imala priliku da slikovito vidi kratke priče kroz scensku igru, a zatim je mogla da ih čuje direktno od autora/ki, koji/e su čitali odlomke svojih priča. Priče iz zbirke “I ovo je nasilje” možete pročitati ovde.




Usledila je panel diskusija moderirana od strane Milane Vojnović, savetnice za komunikaciju u Trag fondaciji i kreatorke emisije i podkasta Ženergija HUB. Kao panelistkinje u diskusiji su učestvovale Marija Volarov, master psihološkinja i doktorantkinja na Odseku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, Iva Vukadinović, aktivistkinja i autorka kratke priče i Jovana Nikić, preduzetnica i autorka kratke priče.

Na panelu se diskutovalo o psihičkom nasilju u partnerskim odnosima i kontekstu angažovane kulture kao alata za podizanje svesti i podsticanje dijaloga. Marija Volarov se osvrnula na značaj psihosomatskih reakcija (povezanosti između uma i tela gde emocionalni faktori mogu uticati na fizičko zdravlje) u prepoznavanju da nam se dešava psihičko nasilje – naglasila je da treba da osluškujemo šta nam telo govori jer su to reakcije koje se javljaju pre nego što počnemo da obrađujemo situaciju. Iva Vukadinović i Jovana Nikić su se osvrnule na svoja iskustva pisanja kratke priče u okviru projekta “I ovo je nasilje”, naglasile su kako je ponekad teško preneti osećanja na papir i kako im je kurs “I ovo je nasilje” pomogao u tome, ne samo da napišu priču, već i da se upoznaju sa temom psihičkog nasilja. Panel se završio sa preporukama panelistkinja o literaturi na temu psihičkog nasilja, neke od njih delimo i ovde:
- “Žuti Tapet” Šarlot Perkins Gilman,
- “Smrtni ishod atletskih povreda” Milica Vučković,
- “Moj muž” Rumena Bužarovska,
- “Why Does He Do That? Inside the Minds of Angry and Controlling Men” Lundy Bancroft ,
- “Kad opet bude sunčano” Tihana Smiljanić .
Događaj se završio izložbom fotografija autora/ki kratkih priča, omogućavajući posetiocima i posetiteljkama dodatni uvid u njihove kratke priče. Nakon toga, prostor je ostavljen za neformalnu diskusiju, druženje i posluženje, pružajući priliku prisutnima da razmenjuju utiske i razgovaraju o temama koje su proizašle iz ove zbirke kratkih priča.
Ovaj projekat dobio je podršku od strane Švajcarske vlade, u okviru projekta “Kultura za demokratiju”, koji sprovodi Hartefakt fond i OAK fondacije, u okviru programa “Snažnije zajedno” koji sprovodi Trag fondacija.