U subotu, 25. 11. 2023. održana je promocija zbirke kratkih priča “I ovo je nasilje” koja je označila početak “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama”. Promocija je održana u Smederevu, u kafiću ETNO.
Zbirka “I ovo je nasilje” je nastala u sklopu istoimenog projekta, gde je mladim autorima/kama pružena prilika da prođu kroz kurs o psihičkom nasilju i pisanju kratkih priča i uz mentorsku podršku IRIDE i dramaturškinje, napišu kratke priče na temu psihičkog nasilja, sa namerom da se podigne svest o psihičkom nasilju i pomogne prepoznavanju različitih oblika u kojima se ono javlja.
Ova zbirka predstavlja kreativan izraz mladih autora/ki o važnosti prepoznavanja i suzbijanja psihičkog nasilja. Projekat “I ovo je nasilje” pokazuje važnost edukacije i umetničkog izraza u borbi protiv psihičkog nasilja i naglašava ulogu umetnosti u izgradnji poštovanja i razumevanja u društvu.
Zbirka “I ovo je nasilje” se sastoji od 19 kratkih priča mladih autora/ki koje prikazuju različite scenarije psihičkog nasilja.
U uvodnom delu događaja nam se obratila Milica Ćetković, mlada aktivistkinja, pravnica i jedna od autorki kratkih priča, koja se dotakla teme psihičkog nasilja i objasnila da je psihičko nasilje značajan problem jer često ostaje neprimećeno. Milica je takođe naglasila značaj prepoznavanja i prijavljivanja psihičkog nasilja i u kontekstu femicida, koji je najekstremniji oblik rodno zasnovanog nasilja, a kojem često prethodi dugotrajno psihičko i fizičko nasilje. Naglasila je ozbiljnost femicida i njegovo učestalo pojavljivanje u našem društvu i predlog organizacija koje rade na ovom pitanju (među kojima je i IRIDA) da se ovom problemu pristupi sistemski, uz uspostavljanje tela koje bi se bavilo femicidom i definisanje femicida kao posebnog krivičnog dela.
Zatim smo gledali/e video performans “Buđenje” inspirisan zbirkom kratkih priča “I ovo je nasilje” i temom psihičkog nasilja u partnerskim odnosima. Performans su izveli Ivana Antić i Serđo Nikolači. Performans ima jednostavne kostime i minimalističku scenu sa dramatičnim svetlom koje ističe svaki izraz na licima izvođača. Ivana Antić i Serđo Nikolači su svojim pokretima i govorom tela prenosili snažne emocije, stvarajući emotivan doživljaj na sceni.
Mladi autori i autorke su imali priliku da publici pročitaju odlomke svojih kratkih priča. Na ovaj način su prisutnima mogli da pruže uvid u kompleksnost problema, da podstaknu empatiju prema žrtvama psihičkog nasilja i podstaknu razgovor o važnosti prepoznavanja, suzbijanja i reagovanja na ovakve oblike nasilja.
Sledila je panel diskusija moderirana od strane Aleksandre Veljović, IRIDINE volonterke za PR aktivnosti i studentkinje međunarodnih studija na Fakultetu političkih nauka. Panelisti i panelistkinje bili/e su Jelica Jurić, profesorka psihologije i psihoterapeutkinja pod supervizijom, Ilijana Šušnjić, aktivistkinja i autorka kratke priče, te Uroš Timić, pisac i voditelj autorske emisije.
Na panelu se diskutovalo o psihičkom nasilju u partnerskim odnosima i ulozi angažovane kulture kao alata u ostvarivanju društvenih promena. Profesorka Jurić je prisutnima pojasnila kako da prepoznaju psihičko nasilje i podelila svoju perspektivu o tome kako pružiti podršku osobi koja ga trpi, istakavši važnost da budemo podrška, bez da se stavljamo u ulogu spasioca. Osvrnula se na važnost empatije, aktivnog slušanja i postavljanja granica kako bismo stvorili prostor za osnaživanje pojedinca da preuzme kontrolu nad svojim životom. Pisac Uroš Timić je govorio o ličnim izazovima i preprekama, ističući važnost suočavanja s teškoćama i podstičući empatiju, deljenje njegovog iskustva je doprinelo stvaranju sigurnog prostora za razgovor o mentalnom zdravlju. Mlada autorka Ilijana Šušnjić je podelila svoje iskustvo sa kursa “I ovo je nasilje”, način na koji je alate i tehnike koje je dobila primenila u stvaranju svoje kratke priče i kako je razvila svoj autorski glas. Panel je predstavljao spoj različitih perspektiva, pružajući publici priliku za dublje razumevanje i razmišljanje o temi psihičkog nasilja.
Druženje se zatvorilo izložbom fotografija autora/ki kratkih priča, pružajući posetiocima dodatan uvid u njihove kratke priče. Nakon toga, prostor je ostavljen za neformalnu diskusiju, druženje i posluženje, pružajući priliku prisutnima da razmenjuju utiske i razgovaraju o temama koje su proizašle iz ove zbirke kratkih priča.
Ovaj projekat dobio je podršku od strane Švajcarske vlade, u okviru projekta “Kultura za demokratiju”, koji sprovodi Hartefakt fond i OAK fondacije, u okviru programa “Snažnije zajedno” koji sprovodi Trag fondacija.